Na Brdu pri Kranju smo slovesno odprli potujočo razstavo Matura kot čarobna palica
Brdo pri Kranju, 15. april 2025 – slovesno smo odprli razstavo Matura kot čarobna palica: 30 let ponovne uvedbe mature v Sloveniji. Razstava na inovativen način osvetljuje 30 let vnovične uvedbe mature v Sloveniji – od njenih začetkov, izzivov in dilem do razvoja in uspehov, ki so oblikovali njen pomen in vlogo v izobraževalnem sistemu. …
Znanstveni simpozij »Meja, jezik in šola« prispeval k refleksiji vrednot izobraževanja in jezika
Ljubljana, 10. april 2025 – Odnos med spreminjanjem državnih okvirov, širjenjem družbenih vrednot, jezikovno politiko in menjavanjem šolskih sistemov na današnjem slovenskem ozemlju v prvi polovici 20. stoletja predstavlja večplastno in doslej ne povsem sistematično raziskano tematiko. V ta namen smo v Slovenskem šolskem muzeju organizirali znanstveni simpozij, na katerem je deset predavateljev s poglobljenimi …
Z razstavo obeležujemo 30-letnico ponovne uvedbe in začetka centralno vodene mature v Sloveniji
V letošnjem letu obeležujemo 30. obletnico ponovne uvedbe in začetka centralno vodene mature v Sloveniji. V ta namen smo v Slovenskem šolskem muzeju pripravili potujočo razstavo Matura kot čarobna palica: 30 let ponovne uvedbe mature v Sloveniji, ki se simbolno v tridesetih vsebinskih sklopih preizprašuje o ključnih razvojnih mejnikih. Razstava Matura kot čarobna palica na …
V Slovenskem šolskem muzeju bomo tudi letos sodelovali v projektu Naprej v preteklost, ki bo potekal od 7. do 13. aprila 2025. Projekt je zasnovan kot spletna akcija, s katero bomo z objavami na svojih družbenih omrežjih približali javnosti bogato snovno in nesnovno kulturno dediščino. Tokratna akcija se bo osredotočala na vprašanje, kako muzeji vidimo …
Vabilo na znanstveni simpozij Meja, jezik in šola: državni okviri v slovenskem šolstvu prve polovice 20. stoletja
Vabimo vas na znanstveni simpozij Meja, jezik in šola: državni okviri v slovenskem šolstvu prve polovice 20. stoletja. Simpozij bo 10. aprila 2025 z začetkom ob 9. uri v knjižnici Slovenskega šolskega muzeja. Prva polovica 20. stoletja je na ozemlju današnje Slovenije in sosedstva pomenila obdobje družbenopolitičnih pretresov, od koder je izhajalo uveljavljanje novih …
Učilnica v naravi je seminar za učitelje, ki poteka v okviru programa Katis. V knjižnici Slovenskega šolskega muzeja smo 3. aprila 2025 gostili tretje srečanje. Glavni organizator seminarja je Zavod PETIDA. Tretje srečanje je bilo namenjeno povezanosti z naravo, zato so udeleženci s seboj prinesli rastlino, ki jih v teh pomladnih dneh najbolj navdihuje. Najprej je …
Vključujoči muzej: pedagoški programi za ranljive skupine
Z načrtovanimi aktivnostmi približati temo šolstva ranljivim skupinam je ena izmed naših prednostnih nalog. V sredo 19. marca 2025 smo v muzeju gostili skupino odraslih oseb z motnjami v duševnem razvoju iz Varstveno delovnega centra Želva. Skupina, ki je štela 15 varovancev in 3 spremljevalce, se je po uvodni dobrodošlici sprostila ter se vedoželjno pripravila …
Uspešno smo izvedli seminar za učitelje – Kako pisati šolsko kroniko
V Slovenskem šolskem muzeju smo v četrtek 27. marca 2025 v okviru programa Katis izvedli seminar za učitelje z naslovom Kako pisati šolsko kroniko?. Seminar je bil namenjen pedagoških delavcem, ki se pri svojem delu srečujejo s pisanjem šolskih kronik, s pripravo zbornikov ob obletnicah šole ter na šolah organizirajo prireditve ob šolskih in državnih …
Sodelavci Slovenskega šolskega muzeja smo se že tradicionalno aktivno udeležili Kulturnega bazarja, ki je potekal 20. marca 2025 v Cankarjevem domu. Na osrednjo temo letošnjega dogodka, Kulturno-umetnostna vzgoja v digitalni dobi, so se zvrstili številni dogodki in delavnice, ki so udeleženkam in udeležencem omogočali oblikovanje programa po svojih željah. V Slovenskem šolskem muzeju smo na …