Stalna razstava
Šola = zakon
Od leta 2022 je na ogled nova, interaktivna stalna razstava Šola je zakon, ki z različnimi izraznimi sredstvi sledi sodobnim muzeološkim spoznanjem. Z muzejskimi predmeti, dokumenti, maketami, ambientalnimi postavitvami in drugimi elementi nas popelje po zanimivostih iz zgodovine vzgoje in izobraževanja od prazgodovine do današnjih dni. Ogled razstave je tudi čustveno doživetje, popotovanje v mladost in v spomine na šolske dni.
Slovenski šolski muzej že več kot 120 let skrbi za slovensko šolsko dediščino, ki je tesno prepletena s širšim kulturnim, družbenim in zgodovinskim dogajanjem na Slovenskem. Kustosi in drugi sodelavci si prizadevamo, da bi dediščino z inovativnimi pristopi in novimi izraznimi sredstvi približali javnosti na novi stalni razstavi. Ker je stalna razstava osrednji projekt vsakega muzeja, je v njeno postavitev vloženo celotno strokovno znanje, s katerim sledimo sodobnim muzeološkim usmeritvam in zadnjim spoznanjem pedagoško – zgodovinske znanosti. Stalna razstava Šola je zakon! obiskovalcu predstavi izobraževanje in vzgojo na Slovenskem po obdobjih, od prazgodovine do današnjih dni.
Zakaj je šola zakon?
Zlasti od razsvetljenega absolutizma naprej so vsebino šolskega pouka in celoten šolski sistem urejali državni šolski zakoni. Vladarica Marija Terezija je šolstvo podržavila in izdala prvi državni osnovnošolski zakon leta 1774, s katerim so med drugim vpeljali splošno šolsko obveznost za vse otroke od 6. do 12. leta starosti. Ker je šola tudi nenehen pretok znanj in številnih doživetij, je danes v zavesti ljudi, še posebno mladih, nepogrešljiva in v njihovem vsakdanjem jeziku zares zakon!
Od temeljnih značilnosti izobraževanja in vzgoje, zbranih v vidnem polju obiskovalca, razstava vodi k interaktivnemu raziskovanju in natančnejšemu iskanju podatkov ter dodatnemu poglabljanju znanja na zastrtih ravneh razstavnih vsebin. Nivojska upodobitev šolskih prizorov, ilustracije vsakdanjega življenja, igrače, zvoki in glasba, pedagoške misli, makete in ambientalna postavitev oživljajo duha časa in življenjski utrip šole v vsakem obdobju posebej.
Osnovni oblikovni koncept razstave temelji na veliki, dolgi črni šolski tabli, ki ji nasproti stoji dolga šolska klop. A tabla vendarle ni navadna šolska tabla, ampak se iz nje, kot pri kakšni čudežni omarici, odpirajo lopute, velika in majhna vrata ter predali, ki pripeljejo do številnih podatkov in mikavnih zgodb, do arhivskega gradiva in dokumentov, tudi do zanimivih predmetov iz šolske preteklosti na slovenskih tleh. Ko se razstava iz dolgega hodnika nadaljuje v ambientalno razstavno sobo, se pred obiskovalci pokažeta tudi učilnici, ki vabita k udeležbi na zgodovinskih učnih urah in doživetju pouka nekoč v živo.
Šolska doba je med drugim doba otroštva, mladosti in odraščanja. Obisk nove stalne razstave v Slovenskem šolskem muzeju je zato tudi popotovanje v mladost in v spomine na šolo, ki so za vsakogar edinstveni in neponovljivi.
Razstavo dodatno popestrita ilustrirana junaka Ana in Blaž, ki se rada preoblačita v like iz različnih obdobij in oživita s pomočjo t. i. obogatene resničnosti, ki jo nudi nova tehnologija. Včasih se jima pridruži še sovica Zofi, nagajiva in hkrati polna modrosti. Namesti aplikacijo ScholAR, usmeri telefon v ilustracijo in poglej, kaj Blaž počne z gledališkimi maskami. Obišči Slovenski šolski muzej in poišči še druge junake!
Muzej in obogatena resničnost
Ana in Blaž sta radovedna učenca, ki se rada sprehajata po muzejskih razstavah, odkrivata nenavadne predmete, poslušata glasbo in rešujeta uganke. Njuna najljubša igra je preoblačenje v kostume iz različnih zgodovinskih obdobij. Tako se najlažje vživita v pretekle čase in spoznavata, kako je bilo življene včasih drugačno. Ano in Blaža srečaš na stalni razstavi Šola je zakon! S pomočjo obogatene resničnosti in mobilnega telefona ju lahko oživiš in pogledaš, kaj počneta. Na poti ju velikokrat spremlja muzejska sovica Zofi, ki pravi, da že njeno ime nakazuje na to, da je polna modrosti. Vendar potihoma prizna, da se v muzeju vsakič še kaj novega nauči. Ko pa je toliko novih in zanimivih stvari za videt!
Navdih za učenca Ano in Blaža smo poiskali v Slomškovem učbeniku Blaže in Nežica v nedeljski šoli. Knjiga je prava enciklopedija iz časov, ko so starši začeli tako svoje fantiče kot dekliče bolj redno pošiljati v šolo. A ker bi se naša učenca rada naučila vse od A do Ž, smo ju poimenovali kar Ana in Blaž.
Like Ane in Blaža je ilustrirala Irena Gubanc in jih je skupaj s Tejo Jalovec pripravila za oživitev skozi obogateno resničnost. Animacijo in računalniško programiranje obogatene resničnosti je naredil Bor Hojs iz Studia Tibor. Muzej je za obiskovalce pripravil dve mobilni aplikaciji, ki ju lahko preizkusite že sedaj, tako da ju preko QR kode ali povezave namestite na telefon in ga usmerite v ilustraciji ob kodi, saj obogatena resničnost deluje na prepoznavi motiva.
ScholAR
S pomočjo mobilne aplikacije ScholAR na razstavi poišči vse like Ane in Blaža, ter poglej kaj počneta skozi 13 zgodovinskih obdobij. Obogatena resničnost deluje kjerkoli se lika Ane ali Blaža pojavita, naj bo to na razstavi, na publikacijah ali na predmetih. Animacija obisku muzeja doda zabaven in interaktiven element, hkrati pa na simpatičen način poveže ilustracije z originalnimi muzejskimi predmeti in razkrije še kakšno zanimivost.
PlakatAR
S tehnologijo obogatene resničnosti je muzej opremil tudi plakate na katerih so vprašanja vezana na vsebine z razstave. Odgovore na njih pa se dobi s pomočjo aplikacije PlakatAR.
Avtorji razstave
mag. Stane Okoliš, mag. Marjetka Balkovec Debevec, Marko Ljubič, Anton Arko, Mateja Ribarič, dr. Branko Šuštar, Polona Koželj, Ksenija Guzej, Franci Kadivec, Mateja Pušnik, Ana Kreč, Marjan Javoršek, Klara Keršič, Matej Prevc
Zunanji sodelavci in izvajalci:
Arhitektura nove stalne razstave: svet vmes, d. o. o.: Jure Hrovat, Ana Kreč, Ana Križaj, Ana Kosi Grafična oprema, ilustracije: Padalci (Irena Gubanc, Teja Jalovec, Mateja Škofič, Maja Horvat)
Razvoj digitalnih vsebin, AR:
Bor Hojs – Studio Tibor
Zahvala tudi vsem drugim, ki ste sodelovali pri postavitvi nove stalne razstave Šola je zakon!