Šolska kronika: revija za zgodovino šolstva in vzgoje (ISSN: 1318-6728) je znanstvena in strokovna revija, ki jo izdaja Slovenski šolski muzej. Ta organizacija je najstarejša nacionalna ustanova v Sloveniji, ki deluje že od leta 1898 in se posveča raziskovanju in predstavljanju izobraževalne dediščine. Revija Šolska kronika obravnava različne vidike zgodovine šolstva, vzgoje in pedagogike. Objavlja znanstvene članke, spomine in pričevanja (kot zgodovinske vire), recenzije knjig, poročila s konferenc in razstav. Revija Šolska kronika ima svoje izvore v skupnem zborniku jugoslovanskih šolskih muzejev v Ljubljani, Zagrebu in Beogradu, ki je prvič izšel leta 1964. Samostojna revija, pod sedanjim naslovom in v okviru Slovenskega šolskega muzeja, izhaja od leta 1992.
Z izmenjavami s sorodnimi ustanovami v Sloveniji in tujini muzej uresničuje svoje poslanstvo širjenja zavesti o pomenu izobraževalne dediščine za prihodnji razvoj slovenske in drugih evropskih družb. Geografski obseg revije je tako nacionalni kakor tudi mednarodni, pokriva predvsem območje današnje Slovenije, srednje in jugovzhodne Evrope. Revija izhaja v dveh zvezkih letno, od katerih je eden praviloma tematski. Članki so recenzirani z dvojnim anonimnim pregledom ocenjevalcev, članov mednarodnega uredniškega odbora, ki presojajo o primernosti za objavo.
Prispevki se objavljajo v slovenskem ali angleškem jeziku.
Od leta 2020 so vsi prispevki v reviji Šolska kronika objavljeni v zlatem odprtem dostopu v skladu z licenco CC BY 4.0 International. To pomeni, da je mogoče vsa besedila brezplačno in neposredno prenesti s spletne strani. Prav tako revija ne zaračunava stroškov za oddajo ali objavo prispevkov. Celoten uredniški in recenzentski proces je in ostaja brezplačen. Poslovni model revije sloni na podpori javnih sredstev (Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje Republike Slovenije ter Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije). Šolska kronika ne sprejema komercialnih sponzorstev in ne plačuje recenzij ali akademskega urejanja; rezultati dela, objavljenega v tej reviji, so na voljo brezplačno.
Šolska kronika je vključena v naslednje bibliografske indekse
- ERIH PLUS
- COBISS,
- Digitalna knjižnica Slovenije – dLib.si,
- ProQuest/Peridocals Acquisitions
- EBSCO Publishing
- MIAR
- CEEOL/Central and Eastern European Online Library
Navodila avtorjem in obrazci:
- Izjava o etiki objavljanja in zlorabah pri objavljanju
- Uredniški odbor revije Šolska kronika
- Navodila avtorjem
- Izjava o odprtem dostopu in avtorski pravici
- Obrazec s podatki o avtorju – prenesi tukaj
- Recenzentski obrazec za Šolsko kroniko – prenesi tukaj
Povzetek izdaje Šolske kronike 2024
Šolska kronika 2024 je izšla v dveh zvezkih in treh številkah. Prvi zvezek je tematsko obarvan in se navezuje na 250. obletnico izida Splošnega šolskega reda Marije Terezije. Prinaša prevod Splošnega šolskega reda v sodobno slovenščino, poročilo o dogodkih, vezanih na počastitev 250. obletnice in 7 znanstvenih prispevkov, ki osvetljujejo Splošni šolski red z različnih vidikov. Drugi zvezek je redna (dvojna) številka in prinaša 10 znanstvenih prispevkov, ki se dotikajo različnih tem šolske preteklosti, med njimi štirje na temo šolstva iz časa Avstrijskega cesarstva, štirje iz prve polovice 20. stoletja, en iz druge polovice, pri čemer se nanaša na šolstvo na Hrvaškem in je napisan v angleškem jeziku ter en prispevek na temo pisanja kronike šole. Revija vsebuje tudi 4 jubilejne zapise znanih šolnikov, 1 nekrolog, poročilo o delu muzeja v preteklem letu in 6 zapisov v rubriki poročila in ocene.