Od 17. 11. 2022 do predvideno konca leta 2024, Slovenski šolski muzej
Zbiramo, raziskujemo, obujamo: športna dediščina in Muzej športa
Šport je danes globoko vtkan v naše vsakdanje življenje, zato sta njegova bogata zgodovina in vpliv, ki seže na številna druga področja, nenehno prisotna v naši zavesti in okolici. Razstava Zbiramo, raziskujemo, obujamo: športna dediščina in Muzej športa prikazuje razvoj številnih področij, kot so gimnastika, kolesarstvo, atletika, vodni športi, drsanje, smučanje, planinstvo in plezanje, igre z žogo.
Z muzejskimi predmeti in gradivom je predstavljeno dosedanje delovanje muzeja športa ter tako strnjeno prikazuje širino bogate slovenske športne dediščine. Na ogled so postavljeni raznovrstni predmeti in fotografije vidnih slovenskih športnikov in organizacij, ki so zaznamovali športno tradicijo, kot so tekmovalni disk Stanka Bloudka, v sezoni 1985/86 osvojeni mali kristalni globus Roka Petroviča, ki velja za prvi globus, ki ga je osvojil Slovenec in strelska obleka Rajmonda Debevca, v kateri je na olimpijskih igrah 2000 v Sydneyju osvojil zlato medaljo.
Muzej športa s pričujočo občasno razstavo Ohranjamo, raziskujemo, obujamo: športna dediščina in Muzej športa nadaljuje s svojim poslanstvom skrbi za športno dediščino. Potreba po strokovni skrbi za športno dediščino je pomembna in v luči tega dejstva je inštitucija, ki se s tem ukvarja, nujna, saj Slovenci z dosežki posegamo v sam svetovni vrh in rušimo neosnovano obremenjenost s številčnostjo naroda. Seveda pa šport niso le medalje, temveč pomembno doprinaša k boljšemu zdravstvenemu, gospodarskemu in splošnemu stanju družbe.
Muzej športa je v svojem več kot dvajsetletnem delovanju pridobil zavidljivo količino gradiva, ki ga je kljub prostorski stiski redno javno predstavljal. Kot nakazuje že naslov, želi razstava prikazati dosedanje delo muzeja in širino njegovega delokroga. V ospredju tokrat ni posameznik in najvišji športni dosežki, četudi mimo njih ne moremo in nočemo iti, temveč številčnost športnih panog in njihov razvoj skozi zgodovino na eni strani ter raznovrstnost zbranega muzejskega gradiva na drugi. Razstava prikazuje razvoj številnih področij, kot so gimnastika, kolesarstvo, atletika, vodni športi, drsanje, smučanje, planinstvo in plezanje, igre z žogo in nas vodi v duhu starega vodila sokolov: »Krepimo se!«
Posebna zahvala za izvedbo razstave gre sodelavcem Slovenskega šolskega muzeja, nekdanjim sodelavcem Muzeja športa, darovalcem gradiv in drugim podpornikom, ki so omogočili, da bogata slovenska športna dediščina ne bo šla v pozabo, temveč bo navdihovala bodoče generacije šampionov.
Možnost nakupa razstavnega kataloga v muzejski trgovini.
Avtorji razstave
Avtor razstave: Aleš Šafarič
Strokovni sodelavec: Tomaž Pavlin
Pomoč pri razstavi: Slavojka Kukovec
Oblikovanje in postavitev razstave: Marjan Javoršek, Matjaž Kavar
Konserviranje in restavriranje predmetov: Franci Kadivec
Lektura in prevod: Aleš Lampe
Pedagoški program: Mateja Pušnik
Tisk: Raora, d.o.o.