Preskoči na vsebino

Pedagoški programi v šolskem letu 2024/25

Spoštovani pedagogi,

Vzgoja in izobraževanje sta področji, ki sta vedno v središču pozornosti, saj sooblikujeta temelje naše družbe. Pri tem največjo vlogo igrate prav vi, spoštovani učitelji in vzgojitelji, ki s svojim delom ter načrtovanjem obiskov kulturnih ustanov opolnomočite prav vsakega učenca.

V Slovenskem šolskem muzeju si želimo biti skupaj z vami del vključujočega ter kakovostnega izobraževanja, ki podpira razvoj otroka na poti vedoželjne in razmišljujoče osebe.

Za predšolske in šolske skupine smo pripravili zanimiv in pester program čez celotno šolsko leto 2024/25. Vabimo vas, da si ogledate naš program spodaj ter podrobno v pedagoški brošuri. Za dodatne informacije in rezervacijo termina nas kontaktirajte.

Brošura Pedagoški programi v šolskem letu 2024/2025: SSM-ped.brosura_24-25

Informacije ter najava skupin
051 238 259, 01/251 32 16 ali na prijava@solskimuzej.si

Priporočilo pri izbiri programov

Priporočamo, da si za obisk muzeja vzamete dve uri časa ter voden ogled stalne razstave povežete z udeležbo na učni uri ali obiskom katere od ustvarjalnih delavnic. Za mlajše obiskovalce (predšolski otroci, 1. in 2. razred OŠ) svetujemo učno uro Stara šola za najmlajše v povezavi z ustvarjalno delavnico in kratkim ogledom razstave. Za nadobudne učence, ki so radi aktivni, smo pripravili delavnico Muzejski migatlon, za mlade raziskovalce pa delavnici Spoznaj zgodovino svoje šole in Raziskujmo muzejske predmete.

Starejši učenci (8. in 9. razred OŠ, SŠ, študenti) se lahko udeležijo nekoliko bolj zahtevne učne ure, Vodnikove šole. Za skoraj vse starosti so primerne najbolj priljubljene učne ure Lepopis, Nedeljska šola in Lepo vedenje.

NAŠI PROGRAMI

Razstava Šola je zakon!

Interaktivna razstava Šola je zakon! izobraževanje in vzgoja na Slovenskem skozi čas spodbuja radovednost in samostojno raziskovanje. Vabi k odkrivanju zgodovine vzgoje in izobraževanja od prazgodovine do danes. Razstava je v obliki dolge črne table. A tabla ni navadna šolska tabla, ampak se iz nje, kot pri čudežni omarici, odpirajo lopute, vrata in predali, ki pripeljejo do številnih podatkov. Razstavo smo nadgradili tudi s sodobnimi tehnologijami – ilustrirani junaki s pomočjo mobilne aplikacije oživijo.

Priporočamo vam vodene oglede razstave, ki jih prilagodimo starostni skupini otrok.

 

Obiskovalci stalne razstave
Foto: Andrej Peunik

NAŠI PROGRAMI

Učna ura iz starih časov

Učne ure bi lahko opisali kot mini gledališke predstave, v katerih nastopajo obiskovalci muzeja v vlogah učencev in skupaj z gospodično učiteljico ali gospodom učenikom odigrajo učno uro neke zgodovinske dobe. Udeleženci doživijo učno uro na odru – v stari učilnici, v avtentičnem okolju. Sedeti v stari šolski klopi pred gospodično učiteljico ali gospodom učenikom s strogim glasom je zares posebno doživetje. Učitelji, oblečeni po modi preteklega časa in z obvezno šibo v roki, s svojim nastopom pričarajo ozračje šole nekoč. Cilj učnih ur je pričarati čustveno izkušnjo ter izboljšati razumevanje konkretne zgodovinske dobe.

 

Na voljo je 14 različnih učnih ur. Podroben opis učnih ur si lahko ogledate na https://solskimuzej.si/ucne-ure/

Učna ura
Foto: Urška Boljkovac

NAŠI PROGRAMI

Muzejska delavnica

V Slovenskem šolskem muzeju ponujamo tudi tematsko raznolike muzejske delavnice, s katerimi si lahko pridobite nove izkušnje in novo znanje. Udeležite se jih lahko v kombinaciji z vodenim ogledom stalne oziroma občasnih razstav ali pa samostojno. Nedvomno so prijetna in kvalitetna popestritev vašega obiska pri nas.

 

Na voljo je 11 delavnic. Podroben opis delavnic si lahko ogledate na https://solskimuzej.si/delavnice/

 

Foto: Arhiv SŠM

Novost

Zapiski mladega kustosa – delovni zvezek za učence 2. triade osnovne šole

Namesto običajnega vodenega ogleda stalne razstave se lahko odločite za popestritev vodenja z igrivim in lično ilustriranim delovnim zvezkom. Vsak učenec prejme zvezek, s pomočjo katerega postane raziskovalec, ki primerja šolo nekoč in danes, poišče pripomočke za pisanje, razišče svoj najljubši razstavljeni predmet.

Vodnik po stalni razstavi, napisan v lahkem branju

V Slovenskem šolskem muzeju se v zadnjih letih še bolj posvečamo dostopnosti muzeja. Korak naprej pri tem je tudi priprava lahko berljivega vodnika po stalni razstavi. V prvi vrsti je vodnik namenjen obiskovalcem z motnjami v duševnem razvoju in drugim, ki potrebujejo lahko razumljive informacije.

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o dogajanju v Slovenskem šolskem muzeju! Prijavite se na naše e-novice in prejmite informacije o novostih in aktivnostih muzeja.

Prijavite se