Sodelovali smo na Kulturnem bazarju 2025
Sodelavci Slovenskega šolskega muzeja smo se že tradicionalno aktivno udeležili Kulturnega bazarja, ki je potekal 20. marca 2025 v Cankarjevem domu. Na osrednjo temo letošnjega dogodka, Kulturno-umetnostna vzgoja v digitalni dobi, so se zvrstili številni dogodki in delavnice, ki so udeleženkam in udeležencem omogočali oblikovanje programa po svojih željah.
V Slovenskem šolskem muzeju smo na Bazarjevi kul-poti na gled postavili 2 prav posebni berili z istim naslovom (Pavel Flere: Naša prva knjiga, 1940/41), a spremenjeno vsebino. Med 2. svetovno vojno je italijanski okupacijski sistem posegel tudi na področje šolstva. Ohranili so učbenike iz predvojne Jugoslavije, vendar so vanje dodali poglavja o novi domovini Italiji in italijanski zgodovini ter podobo jugoslovanskega kralja Petra II. Karađorđevića zamenjali s sliko italijanskega kralja Viktorja Emanuela III.
Na stojnici muzejev v 1. preddverju smo predstavili naš nov delovni zvezek za učence 2. triade osnovne šole – Zapiski mladega kustosa. Udeleženci so se lahko preizkusili tudi v poznavanju zgodovine šolstva ter spoznali razvoj pisal skozi obdobja.
Aktivno smo sodelovali tudi na delavnici Muzeji in interaktivni program za mlade, ki je bil namenjen učiteljem osnovnih in srednjih šol za lažjo odločitev izbire programov muzejskih ustanov. Dogodek je povezovala ga. Klara Marija Keršič, naša sodelavka v službi za projekte, ki je na podlagi osmih muzejskih kotičkov skupaj s predstavniki drugih muzejev predstavila digitalne, virtualne in druge interaktivne vsebine, ki razširijo možnosti za poučevanje in učenje. Udeleženci so imeli možnost doživeti in sodelovati v različnih programih, ki jih ponujamo muzejske ustanove.
O Kulturnem bazarju
Kulturni bazar je enodnevno nacionalno strokovno usposabljanje, ki je namenjeno strokovnim delavcem v vzgoji in izobraževanju ter kulturi, strokovnim delavcem širše strokovne javnosti, ki lahko pri svojem delu vključujejo kulturnovzgojne vsebine. Cilj dogodka je krepiti zavest o pomenu kulturno-umetnostne vzgoje, predstaviti kulturne ustanove ter spodbuditi plodna sodelovanja, okrepiti partnerstva ter vzpodbuditi ustvarjalnost otrok, mladine in odraslih. Organizatorji dogodka so Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Zavod za šolstvo RS.