Predstavitev publikacij in filma ter napoved tem za leto 2025
Ljubljana, 6. februarja 2025: Z novo stalno razstavo Šola je zakon!, postavljena pred tremi leti, smo si zastavili nove izzive za prihodnost, ki pa izhajajo iz preteklosti. V Slovenskem šolskem muzeju smo z dolgoletnim prizadevanjem, kako približati šolsko kulturno dediščino javnosti, v letu 2024 uspeli izdati kar 16 publikacij, ki nagovarjajo raznolike ciljne skupine. Med njimi izstopajo vodnik po stalni razstavi, pobarvanka, delovni zvezek za učence 2. triade osnovne šole ter vodnik po razstavi, napisan v lahkem branju. Svojo pestro dejavnost smo zajeli tudi v predstavitvenem filmu muzeja. V letu 2025 že snujemo nove projekte, kot so obeležitev 30-letnice mature, razstava ter simpozij na temo meje, jezika in šole, podrobneje se bomo posvetili tudi bralni pismenosti.
S postavitvijo nove stalne razstave Šola je zakon! v letu 2022, ki prikazuje razvoj izobraževanja in vzgoje od začetkov pa vse do današnjih dni, se je uresničilo dolgoletno prizadevanje generacij muzealcev Slovenskega šolskega muzeja. Šolsko kulturno dediščino želimo približati čim širši javnosti, zato smo v ta namen v letu 2024 izdali kar 16 publikacij, ki nagovarjajo različne ciljne skupine ter posneli predstavitveni film.
POGLED V LETO 2024
Na dogodku so kustosi ter zaposleni muzeja predstavili v letu 2024 izdane publikacije ter film.
Predstavitveni film Slovenskega šolskega muzeja
Film na celovit ter zanimiv način prikazuje naše poslanstvo – skrb za ohranjanje kulturne dediščine slovenskega šolstva v Republiki Sloveniji ter v zamejstvu. Sovica Zofi v filmu predstavi naše raznovrstne muzejske dejavnosti ter naratorja popelje po vseh skritih kotičkih muzeja. A to ni le film, temveč je poučno doživetje vzgoje in izobraževanja skozi čas, je odsev vzdušja Slovenskega šolskega muzeja, zaposlenih ter obiskovalcev.
Kustosinja mag. Marjetka Balkovec Debevec je predstavila Vodnik po stalni razstavi, Pobarvanko s podobami vsakdanjega življenja skozi zgodovino, malo beležko po stalni razstavi v slovenščini in angleščini ter zvezke, ki so v našem muzeju nepogrešljivi.
Muzej je poln vrišča in radosti, ko pridejo med nas otroci, zato veliko svojega dela posvečamo pedagoški dejavnosti. Publikacije, ki se dotikajo pedagoške dejavnosti, sta predstavili Mateja Pušnik in Klara Marija Keršič; to so Pedagoški programi v š. l. 2024/25, Lepopisne vaje, Delovni zvezek za učence 2. triade osnovne šole, Vodnik po razstavi, napisan v lahkem branju ter interni priročnik Vodič za vodiče.
Vse od leta 1992 v Slovenskem šolskem muzeju letno izdajamo revijo Šolska kronika, ki obravnava različne vidike zgodovine šolstva vzgoje in pedagogike. Predstavil jo je dr. Simon Malmenvall, povzel pa je tudi lanskoletno dogajanje ob 250-letnici izida Splošnega šolskega reda Marije Terezije ter predstavil razstavni katalog in knjižico izvlečkov.
NA KRATKO O PREDSTAVLJENIH PUBLIKACIJAH
Šola je zakon! – Vodnik po stalni razstavi
Vodnik prinaša poučne, zanimive ter mikavne vsebine, ki odsevajo kulturno rast Slovencev. Šola je zakon! smo poimenovali stalno razstavo, s katero poudarjamo, da šolstvo temelji na zakonodaji, vsaj odkar je vladarica Marija Terezija šolstvo podržavila in leta 1774 izdala prvi državni osnovnošolski zakon. Hkrati pa je šola tudi preplet mnogih osebnih nepozabnih doživetij in je zato v žargonu mladih zares zakon!

Šola je zakon! – pobarvanka s podobami vsakdanjega življenja skozi zgodovino
Pripravili smo paleto utrinkov iz življenja ljudi v posameznih zgodovinskih obdobjih. Za vsako obdobje smo izbrali dve zanimivi in značilni vsebini, povezani s pridobivanjem novega znanja. Zgodbe smo na kratko opisali in jih oživili s črtnimi risbami. Pobarvanka spodbuja vizualno učenje ter pomaga pri boljšem pomnjenju zgodovinskih dejstev.

Šola je zakon! Z malo beležko po stalni razstavi v slovenščini in angleščini
Beležka prinaša drobne utrinke z razstave, ki jih na zanimiv način podajata naša muzejska junaka Ana in Blaž. Občasno se jima pridruži še sovica Zofi, ki je polna modrosti.

Zapiski mladega kustosa – delovni zvezek za učence 2. triade osnovne šole
Ogled stalne razstave je mogoče popestriti z igrivim in lično ilustriranim delovnim zvezkom. Učenci postanejo raziskovalci: primerjajo šolo nekoč in danes, poiščejo pripomočke za pisanje ter raziščejo svoj najljubši razstavljeni predmet. Delovni zvezek se lahko uporabi kot evalvacijo po obisku muzeja ali spodbuda za nadaljnje raziskovanje šolske preteklosti.

Šola je zakon! – vodnik po stalni razstavi napisan v lahkem branju
V Slovenskem šolskem muzeju se v zadnjih letih še bolj posvečamo dostopnosti muzeja. Korak naprej pri tem je tudi priprava lahko berljivega vodnika po stalni razstavi. V prvi vrsti je vodnik namenjen obiskovalcem z motnjami v duševnem razvoju in drugim, ki potrebujejo lahko razumljive informacije. Pri projektu smo sodelovali z učiteljico in specialno pedagoginjo Živo Jakšić Ivačič in testnimi bralci v Dnevnem centru Zveze sožitje.

Vodič za vodiče – interno gradivo za oblikovanje vodstva po razstaviPublikacija je interno gradivo za usposabljanje vodičev ter pomoč pri oblikovanju vodstev po stalni razstavi Šola je zakon!.

Zvezki Slovenskega šolskega muzeja
Z izdajo zvezkov ter vključenim pomenljivim zapisom v notranjosti smo želeli javnosti osvetliti zgodovino zvezkov.

Koledar Slovenskega šolskega muzeja za leto 2025
V Slovenskem šolskem muzeju ustvarjamo svoj koledar od leta 2009. Z njim želimo izpostaviti različne teme, povezane s šolstvom. Letošnji 17. koledar je tematsko posvečen obeležju – 250 let obveznega šolstva na Slovenskem. Upodobitve v koledarju so prevzete iz knjig in sorodnih del iz druge polovice 18. stoletja.
Šolska kronika
Vse od leta 1992 letno izdajamo revijo Šolska kronika, ki obravnava različne vidike zgodovine šolstva vzgoje in pedagogike. Šolska kronika 2024 je izšla v dveh zvezkih in treh številkah ter je prosto dostopna.

Publikacije, izdane v počastitev 250-obletnice Splošnega šolskega reda
Leto 2024 je bilo za vzgojo in izobraževanje jubilejno leto, saj smo obeležili 250 let od izida Splošnega šolskega reda Marije Terezije, ki je pomenil začetek državnega šolstva. V ta namen je bila pripravljena razstava 250 let obveznega šolstva na Slovenskem, izšel je tudi razstavni katalog. Na podlagi izvedenega Znanstvenega simpozija je izšla tudi simpozijska knjižica povzetkov.
NAČRTI ZA LETO 2025
V Slovenskem šolskem muzeju poleg muzejske dejavnosti na področju šolske dediščine opravljamo še vrsto drugih strokovnih in raziskovalnih nalog poveznih z zgodovino šolstva in pedagogike. V svojih nalogah razvijamo programe nadaljnega izobraževanja za učitelje in znanstvenega raziskovanja šolske preteklosti. V okviru razširjene muzejske dejavnosti se načrtujejo naslednji programski poudarki:
1. Izid kataloga stalne razstave
Pomen kataloga stalne razstave presega vsa druga dela na področju muzejske dejavnosti. Z njim bo zaokrožena podoba muzeja in stalne razstave, ki bo s tem podvržena tudi kritični strokovni javnosti.
2. Znanstveni simpozij in razstava Meja, jezik in šola
V ospredje muzejskega delovanja postavljamo znanstveno raziskovalno delo. Z raziskovanjem šolskega področja želimo posredovati temeljne vrednote, ki se kažejo v proučevanih pojavih v zgodovini šolstva in imajo svojo vrednost tudi v sedanjem času.
3. Mobilna razstava: 30 let ponovne uvedbe mature
Državni izpitni center RIC je nosilec obeleževanja ponovne uvedbe mature pred 30 leti. Muzej bo z mobilno razstavo, s katero bomo gostovali predvsem po gimnazijah, nosilec in posrednik zgodovinskih spoznanj o razvoju in vlogi mature od njenega pojava v sredini 19. stoletja dalje. Z razstavo želimo razširiti prostor diskurza v vlogi mature v šolskem sistemu. Vključili bomo tudi novejša spoznanja o učinkih mature v Republiki Sloveniji.
4. Učilnica v oblaku
Učilnica v oblaku je zaključna faza nadgradnje stalne razstave o šolski preteklosti s pogledom v prihodnost. Vodilo pri oblikovanju učilnice je pokazati vpetost med izrazito informacijsko in tehnološko naravnano dobo ter osnovno vrednoto, ki se pri prenašanju znanja vseskozi kaže v odnosu in komunikaciji med učiteljem in učencem.
5. Bralna pismenost in krepitev kompetenc med muzejem in šolami
S predlagano posebno nalogo želimo spodbujati bralno pismenost in krepiti kompetence dejavnikov, ki lahko pri tem sodelujejo. Na podlagi študij pouka v preteklosti prepoznavamo primere dobrih praks, ki so implementirane v izvajanje muzejskih programov, in jih krepimo pri učencih ter smo pri tem v podporo učiteljem in staršem.