od 17. 8. do 18. 9. 2023, Krakovski nasip Ljubljana
Muzej športa: varuh športne dediščine
Muzej športa na panojski razstavi na Krakovskem nasipu ob Ljubljanici, prikazuje svoje muzejsko delo, zbiralno politiko in širino slovenske športne dediščine. Skozi izbor muzealij, ki jih hrani, obiskovalce nagovarja k ohranjanju športne dediščine, na pomen predaje gradiva in predmetov muzeju, njegovemu varovanju in vlogi Muzeja športa pri ohranjanju spomina na športne dosežke.
Zanimanje za športno dediščino je v Sloveniji staro skoraj toliko kot pojav organiziranega športa. Zato se ne gre čuditi, da se je zbiranje, ohranjanje, razlaganje in razstavljanje predmetov dediščine športne preteklosti pričelo že zelo zgodaj. Kot pomemben mejnik omenjenega lahko štejemo leto 1922, ko je bila v Ljubljani na ogled prva t. i. Sokolska izložba, s čemer je bil položen temeljni kamen nadaljnjega dela. Razvoj je prekinila druga svetovna vojna, po kateri se je nadaljevalo tako ljubiteljsko in polljubiteljsko kot povsem organizirano zbiranje in razstavljanje športne dediščine oziroma dediščine, povezane s športom. Dokaz za to so bile vse številčnejše razstave in zbiralne akcije športnih organizacij ter drugih uradnih ustanov, ki so iz desetletja v desetletje skoraj eksponentno rasle. Ob vse različnejši ponudbi in čedalje večjem številu razstav se je sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja v Sloveniji porodila tudi ideja o ustanovitvi uradnega Muzeja športa. Kljub prizadevanju različnih posameznikov in skupin znotraj ter zunaj športa je idejna zasnova ostala dolgo neudejanjena – vse do aprila 2000, ko je bil ustanovljen javni zavod Muzej športa, ki je pričel delovati novembra 2001 v prostorih na Kopitarjevi ulici 4 v Ljubljani, kjer ima pisarniške prostore še danes. Kljub temu so bili pred muzejem in posledično delom s športno dediščino negotovi in na trenutke turbulentni časi. Leta 2013 je bil muzej kot samostojni zavod ukinjen in izbrisan iz razvida muzejev. Kot oddelek je bil priključen Zavodu za šport Republike Slovenije Planica. Takšen status je ohranil do leta 2022, ko je postal organizacijska enota Slovenskega šolskega muzeja.
Zavzeto delo zbiranja, ohranjanja in razstavljanja športne dediščine, ki so ga pričeli športna društva, zagnani posamezniki in nekatere druge muzejske ustanove, danes predano nadaljujemo v Muzeju športa. Na terenu evidentiramo za muzej zanimivo ter neprecenljivo gradivo, ki ga ne predstavljajo samo predmeti, temveč tudi knjige, pisni dokumenti, fotografije in ne nazadnje pričevanja, in ga, če je to mogoče, skušamo zagotoviti za naše muzejske zbirke. Vsak pridobljen predmet dokumentiramo, o njem naredimo raziskavo, nato pa ga uvrstimo v muzejsko zbirko. Po strokovni presoji nekatere izmed njih razglasimo tudi za kulturni spomenik.
Naš osnovni cilj pri tem je pokriti vsa področja športa in čim več športnih panog, znotraj teh pa predvsem pridobiti predmete, ki so dana področja najbolj zaznamovali in so pomembni za razumevanje zgodovine. Del postopka sprejema predmeta v naše zbirke je tudi skrben konservatorski pregled njegovega stanja. Če ima predmet kakršnekoli pomanjkljivosti, jih z vso pozornostjo zabeležimo in, če to stanje dopušča, odpravimo ter poskrbimo, da mu z minimalnimi posegi zagotovimo podobo, kot jo je imel v najboljših časih. Restavriranim in brezhibnim predmetom nato določimo pogoje ter način hrambe, ki zagotavljajo, da so ti čim primerneje shranjeni v depojih. V nizu nalog, ki zajema delo s predmeti, je še skrb za reden cikličen popis in spremljanje njihovega stanja.
Enaka pozornost, kot jo namenimo delu s predmeti, je namenjena tudi delu z javnostjo. S tem na eni strani nadaljujemo pionirsko delo naših predhodnikov, na drugi pa izpolnjujemo naloge, ki jih mora opravljati sodoben muzej. Trudimo se, da muzejske predmete na najrazličnejše in najsodobnejše načine predstavljamo javnosti ter zagotavljamo dostop do kulturnih vrednot in informacij, ki jih vsak predmet nosi v sebi. Osnovno komunikacijsko sredstvo Muzeja športa so stalna, občasne in gostujoče razstave. S tem pa se naše delo z javnostjo nikakor ne konča. Muzejske predmete ter športno dediščino in preteklost skušamo javnosti predstaviti ali približati tudi z različnimi pedagoškimi ter andragoškimi programi, okroglimi mizami, predavanji, raziskavami, objavami tako v poljudnoznanstveni kot strokovni literaturi in drugimi vsebinami. Ne nazadnje skrbimo tudi, da so podatki o muzejskih predmetih in slovenski športni preteklosti hitro dosegljivi ter dostopni našim obiskovalcem in uporabnikom.
Eden od rezultatov naših prizadevanj približati športno dediščino in preteklost javnosti je pred vami. Razstava Muzej športa: varuh športne dediščine vam predstavlja izbrane športne panoge s fotografijami iz naše bogate fototeke, kot tudi z izbranimi muzejskimi predmeti. Nekatere izmed njih si lahko ogledate v prostorih Slovenskega šolskega muzeja (Plečnikov trg 1), večina pa jih je varno shranjenih v muzejskih depojih. Izbrali smo bogato izpričane športne panoge oziroma tiste, za katere lahko trdimo, da jih imamo vsaj zadovoljivo pokrite tako s predmeti kot fotografijami. Poleg teh sta izpostavljena še Stanko Bloudek, po katerem so od leta 1965 poimenovana najvišja priznanja za dosežke na področju športa, in zbirka v Nordijskem centru Planica, ki mu Muzej športa nudi strokovno podporo na področju muzejske dejavnosti.
Ker želimo nadgraditi naše zbirke in dostojno prikazati ter ohraniti dediščino slovenskega športa, vas vabimo, da postanete del Muzeja športa in nam pomagate izpopolniti naše zbirke. Če doma hranite del naše skupne športne dediščine in bi ga bili pripravljeni podariti Muzeju športa, vas vabimo, da stopite z nami v stik.
V okviru razstave sočasno poteka tudi poziv prebivalcem Ali ste tudi vi varuh športne dediščine? Če hranite predmet ali fotografijo, ki obeležuje naše športne dosežke, nam pišite na info@muzejsporta.si ali pokličite na 01/4318340. Naši kustosi bodo med njimi izbrali predmete za muzejsko zbirko.
Avtorji razstave
Vodja projekta: dr. Aleš Šafarič
Avtorji razstave: dr. Aleš Šafarič, dr. Tadej Curk, Maja Hakl Saje
Oblikovanje razstave: Franci Virant
Fotografije: Franci Virant
Lektura in prevod: Alenka Ropret
Razstavo smo pripravili v organizaciji OE Muzej športa (Slovenski šolski muzej in Muzej športa).
Razstavo so omogočili Turizem Ljubljana, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.